top of page
  • Yazarın fotoğrafıdans yeri

İstanbul Düğün Dansı -Zeybek Kursu

Güncelleme tarihi: 8 Kas 2023

Anadolu'nun Coşkulu Dans Geleneği İstanbul Düğün Dansı İle Herkese Ulaşıyor

İstanbul Düğün Dansı, Anadolu'nun en köklü dans geleneklerinden biri, zeybek dansına ilgi duyan çiftlere bu dansı kısa sürede öğretiyor.. Zeybek dansı, Türk halk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olarak yıllardan beri Türkiye'nin dört bir yanında sevilerek ve icra edilerek sürdürülen bir dans geleneğidir. Bu eşsiz dans tarzı, düğünlerde de büyük bir ilgi görmektedir.

Zeybek, Anadolu'nun dağlık bölgelerinde doğmuş ve kök salmış bir dans biçimidir. Bu dans, güçlü adımlar, coşkulu tezahüratlar ve geleneksel kıyafetlerle tanınır. Zeybek dansı, özellikle düğünlerde, bayramlarda ve özel kutlamalarda göz kamaştırıcı bir gösteri sunar. İstanbul'da yaşayan insanlar, bu eşsiz dansı düğünlerinde geleneksel ve modern öğeleri birleştirerek kutlarlar.

Zeybek oynayan çift
Düğün İçin Zeybek Kursu


"Zeybek, Ege Bölgesi halk oyunlarının genel adıdır ve oldukça fazla Zeybek oyunu bulunmaktadır. Bu oyunlardan en çok bilinenleri Harmandalı, Çökertme ve Yörük Ali Zeybeği'dir."

Düğünlerde En Çok Tercih Edilen Zeybek Kursu


1.Çakal Çökerten Zeybeği;

Çakal Çökerten Zeybeği, son yıllarda düğünlerde en popüler Zeybek oyunu haline geldi. Bu dans, toplamda 7 figürden oluşan basit ve keyifli bir müziğiyle tanınır. Hem oynaması hem de izlemesi kolaydır. Bu coşkulu Zeybek, güçlü müziği ve enerjik ritmiyle hem dansçıları hem de izleyicileri büyüler.


''Çakal Çökerten Zeybeği, genellikle gelin ve damadın karşılıklı oynadığı geleneksel bir oyundur.''


Çakal Çökerten Zeybeği

İstanbul Düğün Dansı Çakal Çökerten Zeybek Kursu;

İstanbul Düğün Dansı, Çakal Çökerten Zeybek eğitimini toplamda 4 saatlik, 2 ders halinde sunar. Verimli bir öğrenme deneyimi sağlamak için ders aralarında en az 2 günlük bir ara verilmesi önerilir. Bu aralar, öğrencilerin prova yapma ve öğrenilen figürleri pekiştirme fırsatı bulmalarını sağlar. Her dersin sonunda, öğrenilen figürleri ve hareketleri tekrar etmek ve hatırlatmak amacıyla ders videosu çekilmektedir.


 

2.Yörük Ali Cuma Ovası Zeybeği;

Özellikle ünlü futbolcu Hakan Çalhanoğlu'nun düğününde sergilediği muhteşem performansla gündeme gelen Yörük Ali Cuma Ovası Zeybeği, damadın zeybek ekibiyle gelin ekibine karşı oynadığı etkileyici bir gösteriyi temsil eder. Bu görsel olarak büyüleyici ve izlenmeye değer oyun, özel bir düğünün unutulmaz anlarından birini oluşturmuştur.


''Yörük Ali Cuma Ovası Zeybeği, genellikle damadın zeybek ekibi ile oynadığı bir oyundur.''


Yörük Ali Cuma Ovası Zeybeği

İstanbul Düğün Dansı Cuma Ovası Zeybek Kursu;

İstanbul Düğün Dansı, Çakal Çökerten Zeybek eğitimini toplamda 6 saatlik, 3 ders halinde sunar. Verimli bir öğrenme deneyimi sağlamak için ders aralarında en az 2 günlük bir ara verilmesi önerilir. Bu aralar, öğrencilerin prova yapma ve öğrenilen figürleri pekiştirme fırsatı bulmalarını sağlar. Her dersin sonunda, öğrenilen figürleri ve hareketleri tekrar etmek ve hatırlatmak amacıyla ders videosu çekilmektedir.


''Zeybek ekibi ihtiyacınızda profesyonel olarak bu hizmeti sunuyoruz.''


Yukarıda belirtilen Zeybek eğitim süreleri, genel eğitim süreleri olarak belirlenmiştir. Ancak kişilerin yeteneklerine ve ihtiyaçlarına göre eğitim süreleri kişiselleştirilebilir. İhtiyaca göre ek ders alarak eğitimi tamamlamak da mümkündür.


208 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page