top of page
  • Yazarın fotoğrafıdans yeri

Düğün Dansı Nasıl Yapılır? İstanbul Düğün Dansı

Bir ömür sürecek birlikteliğe "evet" derken, yıllardır bir şekilde kaçtığınız dans, bu mutlu günde sizi strese sokmaya başlamış olabilir. Düğün dansı nasıl yapılır? Düğün dansı alan çiftlerimizin ortak hikayesi genellikle bu şekilde oluyor. Peki, bunca yıl dans etmeyen biri dans edebilir mi? Evet edebilir, ama bunun bazı koşulları var; neler mi? Bir göz atalım.


Nasıl Bir Düğün Dansı İstiyorsunuz?

Düğün dansı, çiftlerin fikirleri alınıp, dans eğitmeni tarafından belirlenmelidir. Dansın yapısını ve karakterini belirleyen faktörler şunlardır:

  • Gelinliğin ya da dans edilecek kıyafetler

  • Düğün, nişan, kına gününe kalan süre

  • Gelin ve Damat adayının yetenekleri

  • Seçilen dans şarkısı

  • Dans için belirlenen süre

Yukarıda saydığımız faktörler, istediğimiz dansı belirlemede oldukça belirleyicidir. İyi bir dans eğitmeni, bu bilgiler doğrultusunda düğün çiftine uygun en iyi dansı belirler.


Düğün Dans Koreografisi Nedir?

Düğün dansı koreografisi; seçilen dans müziğinin duygusuna uygun belirlenen figür, adım, stilin oluşturduğu yapıtadır. Belirli bir sıradadır ve ezbere dayalıdır, çok tekrar yapılarak kas hafızası oluşturulur. Düğün dansı koreografisi, bazen tek bir şarkı, bazen de birleştirilmiş birkaç şarkı ve danstan oluşabilir. Dans müziğinin süresi genellikle 2-3 dakika arasında olur, fakat özel farklı talepler varsa bu süre değişebilir.

Düğün Dansı Koreografisi; dansa giriş, dans figürleri ve finalden oluşan 3 temel üzerine kurulur. İstanbul Düğün Dansı eğitimini öne çıkaran en önemli faktör, koreografinin ders esnasında kişilerin kabiliyetleri doğrultusunda profesyonelce oluşturulmasıdır.


Düğün Dansı Nasıl Yapılır?
Düğün Dansı Nasıl Yapılır?

Düğün Dansı İçin Kaç Ders Gerekir?

Düğün dansı için süre belirlerken bize "nasıl bir dans istiyorsunuz" başlığı yardımcı oluyor. İstanbul düğün dansı eğitimleri, çok özel bir talep yoksa minimum 2 saatlik, maksimum 6-8 saatlik eğitimlerden oluşuyor.

  • Doğaçlama Düğün Dansı: Ezber gerektirmeyen basit temel dans figür eğitimi ile rahatlıkla yapılır. Tek seans (2 saat) ile bu eğitimi bir kez gelerek alabilirsiniz. Buradaki amaç, temel dans bilgisine sahip bir görünüm elde etmek ve seyredenlere iyi bir izlenim bırakmaktır. Özellikle çok süresi kalmayanlar için önerimiz, düğün günü yaşanacak stresi aşmak için idealdir.

  • Koreografi Düğün Dansı: Bu dans için bir şarkı seçmeniz seçemiyor iseniz dans eğitmeninizden de destek alabilirsiniz. Genellikle 4 ya da 6 saatlik eğitimler ile gayet güzel başarılar elde ediyoruz.

Düğün dans müzikleri ve dans eğitimleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Düğün Dansı kendi kendine eğer bir dans alt yapınız yoksa oldukça zordur. Profesyonel bir destek alamadan yapılan danslar sizi hüsrana uğratabilir. Daha fazla bilgi için bize danışabilirsiniz.

13 görüntüleme
bottom of page