top of page
 • Yazarın fotoğrafıdans yeri

İLK DANS SIRASINDA YAPILAN EN YAYGIN HATALAR!

Yeni evlilerin İlk Dans sırasında yaptığı en yaygın hatalar:


1. Yere bakmak

2. Müziksiz koreografi çalışması yapmak

3. Dans ederken adım saymak

4. Yanlış yönler

5. Topuklu ayakkabıyla pratik yapmamak

6. Geniş alanda pratik yapmamak

7. Son prova yapmamak

8. Doğaçlama


Dans eden çift
İlk Dans Sırasında Bakışlar Önemli

İstanbul Düğün Dansı eğitimleri sırasında ilk dans performansınızı artıracak birçok unsurdan bahsediyoruz. Bu eğitim içerisinde önemli bir konu da dans ederken yapılan hatalardır.


Önünüzde, ilk dans sırasında yapılan en yaygın hataların bir listesi bulunmaktadır. Evde bireysel pratik ya da bir dans stüdyosunda eğitmenle yapılan çalışmalar, herkesin hatırlaması gereken ve öğrenimin son aşamalarında gerekliliğini koruyan önemli unsurları içerir. Son dönemde yaygınlaşan ev ofisi ve işyerindeki uzun süreli oturma ve eğilme pozisyonları, düzgün bir duruşun korunmasına yardımcı olmuyor. Bu nedenle, duruşa özel bir dikkat göstermek, dans performansınızın başarısını etkileyebilir.


 1. Dans Esnasında Yere Bakmak

Adımları öğrendiniz, rakamların sırasını biliyorsunuz ve tüm koreografiyi baştan sona nasıl dans edeceğinizi biliyorsunuz. Artık ilk dansınızın zamanı geldi. Dans pistinin ortasına doğru yürüyorsunuz. Etrafınızdaki misafirlerin size baktığını görürsünüz. İşte bu, bunun şimdi gerçekleştiğini anladığınız andır.


Güzel görünmek istiyorsanız o zaman:

 • Başınızı ve çenenizi yukarıda tutun.

Dans eden çifyt
Düğün Dansı Esnasında Gülümseyin
 • Göğsünüzü öne çıkarın.

 • Çok uzun bir elbiseniz olduğu için dans ederken aşağıya bakmak zorunda kalıyorsanız ve ona takılmak istemiyorsanız, sorun değil, sadece eteği kaldırın, dans etmeye devam edin ve başınızı dik tutun.

 • Gülümsemeyi unutmayın; sonuçta güzel fotoğraflar istiyorsunuz.

 • Partnerinizin gözlerinin içine bakın.


 1. Koreografiyi Müziksiz Uygulamak

Tüm unsurları uyguluyorsunuz, ancak koreografinin tamamını müzikle dans etmeyi denemediniz. Müzikle dans etmeye çalıştığınızdan emin olun. Başlangıçta her adımda seçtiğiniz şarkıyla dans etmeniz gerektiğini söylemiyorum. Koreografiyi parçalar halinde ama arka plan müziğiyle çalışın ve ardından rutinin giderek daha büyük kısımlarında dans edin. Düğünden birkaç gün önce tüm koreografinin ara vermeden şarkı eşliğinde dans edilmesi gerekiyor. Müzikle dans etmek aynı zamanda kas hafızanıza da yardımcı olur. Bundan sonra ne olacağını bilmiyorsanız, şarkı size bunun yavaş mı yoksa hızlı mı olması gerektiğini söyleyebilir.


 1. Dans Ederken Adımları Saymayın

Dans ederken nefesinizin altındaki adımları saymayın. Seyirci önünde performans sergilemek, öğrenme sürecinizin son aşamasıdır ve tüm adımların zaten ezberlenmiş olması gerekir. Bazı insanlar koreografiyi hatırlamalarına yardımcı olmak için adımları sayma eğilimindedir ve bunda bir sorun yoktur. Ancak performans sırasında mutlaka gülümseyin ve sadece bir noktaya bakın!


4. Sırtınızı Seyirciye Dönerek Dans Etmek

ilk dansı oluştururken ve uygularken belirlenen bir yöndür. Bu yönde yüzünüz olacak ve tüm salınımları, figürleri ve hareketleri gerçekleştireceğiniz yerdir. Talimatları dikkatlice takip edin, çünkü tekrarlar, koreografinin doğru bir şekilde uygulanmasını destekler. Rutini tekrar tekrar uygulamak ve tekrarlamak aşamasında, her çekim benzer olmalıdır. Bir sefer öne bakıyorsanız, bir sonraki sefer aniden geriye veya yanlara dönemezsiniz. Dans konusunda birkaç yıllık deneyiminiz yoksa ve kriz durumuyla başa çıkamıyorsanız, işleri eğitmenin size söylediği şekilde yapmalısın.


Dans eden çift
Düğün Dansı Sırasında Yönlere Dikkat Edin


 1. Yüksek Topuklu Ayakkabılarla Antrenman Yapmamak

Gelinler sıklıkla düz ayakkabılarla antrenman yapmış ve daha sonra yüksek topuklu ayakkabılara geçtiklerinde ilk başta yalpaladıklarını ve dengelerini bulmakta zorlandıklarını belirtiyorlar. Ayrıca, daha yüksek ayakkabı giymek, partnerleri için de önemli bir değişiklik yaratır. Aniden karşılarında kendilerinden 10 cm daha uzun bir partner gördüklerinde şaşkınlık yaşayabilirler.

Daha sonra, partnerlerinin saç stilini bozmamak için çerçeveyi biraz farklı tutmaları ve dönerken kollarını biraz daha yukarı kaldırmaları gerekebilir. Düğün ayakkabılarınızın bozulmaması için baştan alıştırma yapmanıza gerek yok. Sadece benzer yükseklikte olanlarla pratik yapabilirsiniz.

Düğün dansı ayakkabılarınızı son derslerden birine veya dans provasına götürüp biraz esnetmek ve ayaklarınızın nasıl tuttuğunu görmek iyi bir fikirdir.

Ancak ilk dansınızın son provasına giderken, dans pistinde çok fazla kaymadığınızdan emin olmak için düğün ayakkabılarınızı yanınızda getirmeyi unutmayın.


6. Daha Geniş Alanlarda Pratik Yapmamak


Bazen küçük bir alanda dans pratiği yapan bir çift, kendisini bir anda büyük bir düğün salonunda bulur ve bunun sonucunda, daha fazla alana sahip olduklarını hissettikleri için çok büyük adımlar atmaya başlarlar. kullanmak. Bu çok yanıltıcıdır çünkü etrafınızdaki alan değişse bile adımların aynı kalması gerekir.


 1. Son Prova Yapmamak

Son provanın amacı nedir?

 • Dans pistinin durumunu kontrol etmek

 • Düğün ayakkabılarınızla dans etmenin nasıl bir his olduğunu görmek

 • Dans pistinde tüm dönüşleri ve figürleri nerede yapacağınızı kontrol etmek

 • Dansa odanın neresinden başlamanız gerektiğini ve kendinizi nerede konumlandırmanız gerektiğini öğrenmek

 • Boşluğa alışmak, bu da performans sırasında kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

 • Daha sonra İlk Dansınızı hayalinizde canlandırmanızı kolaylaştırır.

Sanki daha önce hiçbir provası olmayan bir oyuncu sahneye çıkmış, seyircinin karşısına çıkmış ve performans sırasında ışığın doğru zamanda gelip gelmediğini, mikrofonun düzgün çalışıp çalışmadığını, fon müziğinin iyi olup olmadığını ve metni iyi hatırla kontrol etmek zorunda kalmış gibi. Bana göre bunlar çok stresli geliyor. Bu tür hazırlıkların önceden yapılması gerekir.

Siz de ilk dansınızda sahne alıyorsunuz. Dans pistinin ortasında duruyorsunuz ve tüm aileniz ve arkadaşlarınız size bakıyor. Gergin olacak mısınız? Muhtemelen evet. Yıllardır sahnede performans sergileyen sanatçılar da tedirgin oluyor mu? Muhtemelen hala öyledirler.

Kendinizi nasıl daha az stresli hale getirirsiniz? Her şeyde olduğu gibi bunda da iyi hazırlanın. Dans öğrenmeyi son dakikaya bırakmayın. Dans etmeye başladığınızda, birkaç dakika sonra stres ortadan kalkacak, tanıdık bir melodi duyacaksınız ve eğer rutini bir sonraki adımı endişeyle düşünmenize gerek kalmayacak kadar dans ettiyseniz: tebrikler.İşte bu, ne için çabalıyoruz. Dans etmek, başka herhangi bir beceriyi öğrenmek gibidir. Önemli olan ne kadar pratik yaptığınızdır.


8. Doğaçlama


Karmaşık bir koreografi istemeseniz ve dansınız sırasında sadece üç figürü kullanmak isteseniz bile:

- Partnerinizi kolunuzun altında döndürmek,

-Uzanmak,

- ve yer değiştirmek,


yine de bunları öğrenmeniz gerekiyor. Tüm hareketlerin kaslarınız tarafından ezberlendiğinden emin olmak için bunları yeterince tekrarlayın ve ardından nefesinizin altındaki adımları saymadan doğaçlama yapabilirsiniz


22 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page